
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 5.08 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 5 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2.54 mm |
| Insulation Resistance | 5 GΩ |
| Contact Plating | Tin, Gold |
| Lead Length | 3.19786 mm |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Vertical |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| Color | Green |
| Gender | Pin (Male) |
| Number of Contacts | 4 |
| ELV | Compliant |
| Number of Poles | 2 |
| Connector Type | Header, Breakaway |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Housing Material | PBT |
| Contact Style | Pin |
| Contact Current Rating | 5 A |
| Housing Color | Green |
| Contact Mating Length | 6.7056 mm |
| Keyed | No |
| PCB Mounting Orientation | Vertical |
| Plating Thickness | 800 nm |
| Contact Gender | Male |
| High Temperature Housing | No |
| Mating Post Length | 6.7 mm |
| Contact Shape | Square |
| High Speed Serial Data Connector | No |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Termination Post Length | 3.2 mm |
Stock: 4195
Distributors
pcbx
Unit Price$0.35052
Ext.Price$0.35052
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.35052 | $0.35052 |
| 10 | $0.32146 | $3.21460 |
| 25 | $0.30432 | $7.60800 |
| 50 | $0.28809 | $14.40450 |
| 100 | $0.27273 | $27.27300 |
| 300 | $0.23458 | $70.37400 |
| 500 | $0.20177 | $100.88500 |
| 1000 | $0.17355 | $173.55000 |
| 3000 | $0.16549 | $496.47000 |
| 5000 | $0.15780 | $789.00000 |
| 10000 | $0.15047 | $1504.70000 |
